Renowacja figury Matki Bożej z Lourdes

W poniedziałek 23 lipca 2018 r.
    za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr K/761/2018 figura Matki Bożej z Lourdes z groty przed kościołem została oddana do renowacji w pracowni P. mgr Barbary Popczyk w Suchej Beskidzkiej. Dane ogólne i stan zachowania W grocie kamiennej w 1904 r. ustawiono kopię figury Matki Bożej z Lourdes. Figura to odlew żeliwny odnawiany ćwierć wieku temu. Podkład malatury wykonany jest z miki, malowana farbami olejnymi. Brak śladów pierwotnej polichromii. Malatura jest poprzecierana, popękana z dużymi rdzawymi plamami. Zakres prac konserwatorskich 1. Oczyszczenie artefaktu z malatury i podkładu z miki 2. Odrdzewienie i założenie całości farbą wysokocynkową z żywicą epoksydową 3. Pomalowanie według poprzedniej wersji malarskiej artystycznymi farbami olejnymi 4. Zabezpieczenie całości roztworem polaroidu.

Pierwszy etap renowacji figury Matki Bożej z Lourdes z groty przed kościołem

Drugi etap renowacji figury Matki Bożej z Lourdes z groty przed kościołem